Udstillinger 2005
Danske Udstillinger: Udenlandske Udstillinger:
Fredericia 12/2-2005 Malmø 19/3-2005
Køge 20/3-2005 Berlin 10/4-2005
Næstved 27/3-2005 Bramsche 5/5-2005
Esbjerg 2/4-2005 Neumünster 28/5-2005
Ballerup 1/5-2005 Drammen 12/6-2005
Fredericia 22/5-2005 Lund, 18/9-2005
Hillerød 12/6-2005 Dortmund 15/10-2005 Bundessieger
Køge 30/7 2005 Malmö 13/11-2005
Køge 31/7 2005 Åstorp 19/11-2005
Odense 13/8-2005
Brøndby 18/9-2005
Aars 16/10-2005
Herning 6/11-2005
Stouby 27/11-2005

 

Fredericia 12/2 - 2005

 

Dommer: Alice Christensen DK

Arrangør: DKK

 

 
CHAMPIONKLASSE HANNER:

Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck, BH1 BIR cacib
 

ÅBEN KLASSE HANNER:

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck, BH2, cert, res.cacib
 

UNGHUNDEKLASSE TÆVER:

Mörrimöykyn Unni
Ejer: Brian Hoffmann

1p,1v,ck,cert,BIM
 

 

Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

2p

 

   

Køge 20. marts 2005

 

Dommer: Christiane Broecker Luxemburg
Arrangør: KHKG

 

 
HVALPEKLASSE HAN: Mörrimöykyn Xack
Ejer: Kurt Rasmussen
SL BIR BIS 2   
 
CHAMPIONKLASSE HANNER: Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen
 
1p,1v,ck,BIR BIS3
 
  Medoc Sandy off Soeranda`s Home
Ejer: Erik Gents & A.J. De Zwaan
1p,2v,ck, BH3
 
ÅBEN KLASSE HAN: Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette og Michael Andreasen
1p,1v,ck, cert, BH2   
 
UNGHUNDE KLASSE TÆVER: Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen
1p,1v,ck,BT2
 
  Mörrimöykyn Unni
Ejer: Brian Hoffmann
1p,2v,ck,cert,BIM
 
  Medoc Gosh and Go
Ejer: Børge Puggaard Thomsen
 
1p,3v
 
 
VETERAN TÆVE: Kanix Topline
Ejer: Pernille Norring-Agerskov  
1p,1v,ck,BT3 BIS2     
   

Næstved 27. marts 2005

 
Dommer: Dorothy Collier USA
Arrangør: DKK Kreds 10

 

 
BABY KLASSE TÆVE: Exerno Natty Nadia Af Havanah
Ejer: Anna Stridh C/o Ditte Ruud
sl1
 
 
UNGHUNDE KLASSE HANNER: Carmson's Bumble Bee
E
jer: H. Brieghel-Müller & John Poulsen 

1p,1v,sl

 

  Carmson's Boris Bzack
Ejer: Jeannette Sjöberg 

1p,2v

 

ÅBEN KLASSE HAN: Exerno Kactus Kvadrat Af Fantasy
Ejer: Anna Stridh C/o Ditte Ruud 

1p,1v

 

UNGHUNDE KLASSE TÆVER: Carmson's Bissi Breeze
Ejer: Pia Pallesen

1p,1v

 

  Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,2v

 

   

Esbjerg 3. April 2005

 

Dommer: Hans Erik Pedersen

Arrangør: DKK

 

 
ÅBEN KLASSE HANNER

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck,cert,BIR og DK Champion

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVER

McCoy`s Florence-Elina
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,sl,cert,BIM

 

 

Medoc Gosh and Go
Ejer: Børge Puggaard Thomsen

2p

 

   

Ballerup 1. maj 2005

 
Dommer: Hans V. d. Berg, NL

Arrangør: DKK

 

 
CHAMPIONKLASSE HANNER

Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck,cacib,BIR

 

 

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette & Michael Andreasen

1p,2v,ck,res.cacib BH2

 

UNGHUNDEKLASSE HANNER

Rajfax Chatter Chief of Petite
Ejer: Patricia Stahl Sverige

2p 

 

MELLEMKLASSE HANNER

Carmson`s Boris Bzack
Ejer: Jeannette Sjøberg

1p

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVER

Mörrimöykyn Unni
Ejer: Brian Hoffmann 

1p,1v,ck,BT2

 

  Rajfax Careful Caress of Petite

Ejer: Annette Månsson Sverige

2p

 

MELLEMKLASSE TÆVER

Carmson`s Betzy Boogalou
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v,ck,cert,cacib,BIM

 

   

Fredericia 22. Maj 2005

 

Dommer:

Arrangør: KHKG

 

 
CHAMPION KLASSE HANNER

Flanderfield`S Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,Ck, BIR BIS3

 

 

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p,2v,Ck KLBCERT.

 

UNGHUNDE KLASSE HANNER

Mörrimöykyn Xack
Ejer: Kurt Rasmussen

1p,1v

 

UNGHUNDE KLASSE TÆVER

Mörrimöykyn Unni
Ejer: Brian Hoffmann

1p,1v,Ck,Bt3 BIS UNGH4

 

 

Medoc Gosh And Go
Ejer: Børge Puggaard Thomsen

2p

 

MELLEMKLASSE TÆVER

Carmson`S Betzy Boogalou
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v,Ck,Bt2

 

ÅBEN KLASSE TÆVER

Flanderfield`S Lia Victoria
Ejer: Palle Carlsen

1p,1v,Ck,Cert, BIM BISBIM4

 

 

Flanderfield`S Luxy Victoria
Ejer: Susanne

1p,2v

 

 

Weiland`S Avalon Of Mess
Ejer: Enid Bak Rasmussen

1p,3v

 

   

Hillerød 12/6-2005

 

Dommer:

Arrangør: DKK

 

 
HVALPEKLASSE TÆVE

Exerno Natty Nadia Af Havanah
Ejer: Anna Stridh C/o Ditte Ruud

SL BIR Hvalp

 

UNGHUNDE KLASSE TÆVE

 

Morrimokyn Unni
Ejer: Brian Hoffmann

1p, 1v, CK, 2 BT

 

BRUGSKLASSE HAN

IPO 1 Exerno Kactus Kvadrat Af Fantasy
Ejer: Ditte Ruud

1p, 1v, 1BH, CERT, CACIB, BIR

 

MELLEMKLASSE TÆVE

Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p, 1v, CK, 1 BT, CERT, CACIB, BIM

 

ÅBEN KLASSE TÆVE

Weilands Aiwalon of Mess
Ejer: Enid Bak

2p

 

   

Køge 30/7 2005

 

Dommer: Hassi Aschenmacher D

Arrangør: KHKG

 

 

BABYKLASSE TÆVE

 

A`message Seductive Moon
Ejer: Annie og Børge Puggaard Thomsen

SL BIR BIS 4

 

HVALPEKLASSE TÆVE

Exerno Natty Nadia Af Havanah
Ejer: Anna Stridh C/o Ditte Ruud

SL1 BIR BIS1

 

CHAMPIONKLASSE HANNER

Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck,BIR BIS2

 

 

Flanderfield`s Khalif Victory
Ejer: Brian Hoffmann

1p,2v,ck, BH2

 

 

Medoc Sandy off Soeranda`s Home
Ejer: Erik Gents & A.J. De Zwaan

1p,3v,ck,BH3

 

 

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p,4v

 

 

Flanderfield's Killer Victory
Ejer: Eva-Liisa Suikki

1p

 

UNGHUNDEKLASSE HANNER

Mörrimöykyn Xack
Ejer: Kurt Rasmussen

1p,1v, sl

 

 

Cluivert-Inca v.d. Vanenblikhoeve
Ejer: Jens Rabjerg

1p,2v,sl

 

ÅBEN KLASSE HANNER

Carmson's Billy Beegees
Ejer: John Jørgensen

1p,1v, ck, cert, BH4

 

 

Carmson's Bumble Bee
Ejer: Helle Brighell Muller

1p,2v,

 

BRUGSHUNDEKLASSE HANNER

Exerno Kactus Kvadrat af Fantasy
Ejer: Ditte Ruud

1p,1v, ck

 

 

Carmson's Boris Bzack
Ejer: Jeannette Sjøberg

1p,2v,

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVE

Mörrimöykyn Unni

Ejer: Brian Hoffmann

1p,1v, sl

 

ÅBEN KLASSE TÆVER

Carmson`s Betzy Boogalou

Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v, ck,cert,BIM,BISBIM

 

 

Carmson`s Blue Bee

Ejer: Annette Kristoffersen

1p,2v,ck,BT3

 

 

Praxtar's Wilma
Ejer: Anette Månson

1p,3v,ck,BT4

 

 

Medoc Grace Kelly

Ejer: Pernille Norring-Agerskov

1p,4v

 

VETERAN KLASSE TÆVE

Kanix Topline
Ejer: Pernille Norring-Agerskov

1p,1v,ck,BT2

 

   

Køge 31/7 2005

 

Dommer: Marianne Baden

Arrangør: KHKG

 

 

BABYKLASSE TÆVE

A`message Seductive Moon
Ejer: Annie og Børge Puggaard Thomsen

SL BIR BIS 1

 

HVALPEKLASSE TÆVE

Exerno Natty Nadia Af Havanah
Ejer: Anna Stridh C/o Ditte Ruud

SL BIR BIS4

 

CHAMPIONKLASSE HANNER

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p,1v,ck,BH1, BIM, BISBIM

 

 

Flanderfield`s Jari Victory
EJER: Anette Andreasen

1p,2v,ck, BH2

 

 

Medoc Sandy off Soeranda`s Home
EJER: Erik Gents & A.J. De Zwaan

1p,3v,ck,BH3

 

 

Flanderfield`s Khalif Victory
Ejer: Brian Hoffmann

1p,4v,ck

 

 

Flanderfield's Killer Victory
Eva-Liisa Suikki

1p,5v

 

UNGHUNDEKLASSE HANNER

Cluivert-Inca v.d. Vanenblikhoeve
Ejer: Jens Rabjerg

1p,1v, ck

 

 

Mörrimöykyn Xack
Ejer: Kurt Rasmussen

1p,2v,sl

 

ÅBEN KLASSE HANNER

Carmson's Bumble Bee
Ejer: Helle Brighell Muller

1p,1v, ck, cert, BH4

 

 

Carmson's Billy Beegees
Ejer: John Jørgensen

1p,2v

 

CHAMPIONKLASSE TÆVE

Exerno Hazy Heaven af Aqua
Ejer: Ditte Ruud

1p,1v,ck,BT1, BIR, BIS, Miss Køge 2005

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVE

Mörrimöykyn Unni

Ejer: Brian Hoffmann

1p,1v, ck, BT3, BIS, Unghund 2

 

ÅBEN KLASSE TÆVER

Carmson`s Betzy Boogalou

Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v, ck,BT2

 

 

Carmson`s Bissi Breeze

Ejer: Pia Pallesen

1p,2v,ck,

 

 

Carmson`s Blue Bee

Ejer: Annette Kristoffersen

1p,3v,ck,

 

 

Medoc Grace Kelly

Ejer: Pernille Norring-Agerskov

1p,4v

 

VETERAN KLASSE TÆVE

Kanix Topline
Ejer: Pernille Norring-Agerskov

1p,1v,ck,BT4, BIS3

   

Odense 13/8-2005

 

Dommer: András Korózs HU

Arrangør: DKK

 

 

CHAMPIONKLASSE HANNER

Flanderfield`s Jari Victory

EJER: Anette Andreasen

1p,1v,ck,BIR, cacib

 

 

Mörrimöykyn Santtu

Ejer: Anette Andreasen

1p,2v,ck, BH2, res.cacib

 

UNGHUNDEKLASSE HAN

Mörrimöykyn Xack

Ejer: Kurt Rasmussen

1p,1v, ck, cert, BH3   

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVE

Mörrimöykyn Unni

Ejer: Brian Hoffmann

1p,1v, ck, BT2, res cacib 

 

MELLEMKLASSE TÆVE

Carmson`s Betzy Boogalou

Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v, ck,cert,BIM,CACIB

 

ÅBEN KLASSE TÆVE

Veiland's Avalon of Mess

Ejer: Enid Bak Rasmussen

1p,1v, ck,BT3

 

   

Brøndby 18/9-2005.

 
   
CHAMPION KLASSE HANNER: Flanderfield`s Jari Victory

1p,1v,ck,BIR,Cacib. KBHV05

 

Mörrimöykyn Santtu

1p,2v,ck, 2.bedste han

 

ÅBEN KLASSE HAN: Excerno Macho Marwin af Havanah

2p

 

BRUGSKLASSE HAN: Excerno Kactus Kvadrat af Fantasy

1p,1v

 

UNGHUNDEKLASSE TÆVE: Excerno Natty Nadia af Havanah

1p,1v

 

MELLEN KLASSE TÆVE: Carmson`S Betzy Boogaloo

1p,1v,ck, cert,BIM,KBHV05

 

ÅBEN KLASSE TÆVE: Excerno Minion Minx af Havanah

1p,1v,ck,2.bedste tæve

 

   

Aars 16/10-2005

 

Dommer: Walter Schicker - D

Arrangør: KHKG

 
HVALPEKLASSE TÆVE A`message Seductive Moon

SL,1v,BIR,BIS2

 

CHAMPIONKLASSE HANNER:

Mörrimöykyn Santtu

1p,1v,ck,BIR,BIS2

 

 

Flanderfield`s Jari Victory

1p,2v,ck,BH2

 

UNGHUNDEKLASSE HAN:

Mörrimöykyn Xack

1p,1v,ck,BH4  BIS2

 

ÅBEN KLASSE HAN:

Cluivert-Inca v.d. Vanenblikhoeve 

1p,1v,ck,cert,BH3

 

MELLEM KLASSE TÆVE:

Carmson`s Betzy Boogalou

1p,1v,ck,cert,BIM

 

ÅBEN KLASSE TÆVE:

Weiland`s Avalon of Mess

Ejer: Enid Bak Rasmussen

2p

 

   

Herning 6/11-2005

 
HVALPEKLASSE TÆVE A`message Seductive Moon

Ejer: Annie & Børge Puggaard Thomsen

L

 

UNGHUNDEKLASSE HAN:

Mörrimöykyn Xack

Ejer: Kurt Rasmussen

1p

 

ÅBEN KLASSE TÆVE:

Weiland`s Avalon of Mess

Ejer: Enid Bak Rasmussen

1p

 

 

Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p.

 

   

Stouby 27-11-2005.

 

Dommer: Roger Vanhoenacker - B

Arrangør: KHKG

 
HVALPEKLASSE TÆVE

A`message Seductive Moon
SL BIR

CHAMPIONKLASSE HANNER:

Flanderfield`s Jari Victory
1p,1v,ck,BIR, BIS4         
Årets hund 2

 

Mörrimöykyn Santtu 
1p,2v,ck,2 BH,KLBCert.  Klubchampion

UNGHUNDEKLASSE HAN:

Cluivert Inca v.d. Vanenblikhoeve 
2p

 

Mörrimöykyn Xack 
kib

Åben klasse tæve

Carmson`s Betzy Boogalou 
1p,1v,ck,cert, BIM DKCH BISBIM1

   

Malmø 19/3-2005

 

Dommer:

Arrangør:

 
UNGHUNDE KLASSE TÆVE

Carmson's Betzy Boogaloo
Ejer: Ann-Jeanet Olsen

1p,1v,ck, BIM og Cacib

 

   

Berlin 10/4-2005

 

Dommer:

Arrangør:

 
Champion Klasse Hanner

Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

V1 BH2

 

Åben Klasse hanner

Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

V1 BH3

 

   

Bramsche 5/5-2005

 

Dommer: Sigfried Peter

Arrangør: DBC i Tyskland

 
Champion Klasse Hanner Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

Bedste champion, Tysk champion

 

Åben Klasse hanner Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p, 1v, 2 BIR

 

   

Neumünster 28/5-2005

 

Dommer: Lilliane de Ridder-Onghena Belgien

Arrangør:

 

 
Åben Klasse Han Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen 

BIR, bedst i gruppe 1 og Tysk klubchampion

 

Champion Klasse Han Flanderfield's Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

Bedste champion og 2. bedste han

 

   

Drammen 12/6-2005

 

Dommer: Göran Bodegård, Sverige

Arrangør:

 

 
Hanner Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

BIR og BIG 3

 

  Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

1p, 1v, ck, bh3

 

   

Lund 18/9-2005

 

Dommer:

Arrangør: Svenske Bouvier Klub

 

 
BRUGSHUNDEKLASSE HAN IPO1 Excerno Kactus Kvadrat af Fantasy

Ejer: Ditte Ruud 

CERT, 2. bedste han

 

   

Dortmund 15/10-2005

 

Dommer: Jeannette Seltz - Frankrig

Arrangør: VDH

 
Hanner Flanderfield`s Jari Victory
Ejer: Anette Andreasen

Bundessieger, BIM/BOS

  Mörrimöykyn Santtu
Ejer: Anette Andreasen

2. bedste han

 
 

Malmö 13/11-2005

 

Dommer:

Arrangør: Sydskånska Kennelklubben

 
Hvalpeklasse 9-11 mdr Exerno Natty Nadia Af Havanah
Ejer:
Ditte Ruud

1,pr Sl. 2. bedste Tævehvalp

   

Åstorp 19/11-2005

 

Dommer: Bo Wiberg

Arrangør: Svenska Brugshundeklubben

 
Brugshundeklasse hanner Excerno Kactus Kvadrat af Fantasy
Ejer: Ditte Ruud

Cert. BIR

 

 

Tilbage...